Grypa dzieci pod kontrolą?

 

Skuteczność tegorocznego szczepienia przeciw grypie już przewyższa skuteczność szczepienia z trudnego sezonu grypowego 2017/2018 – poinformowały w czwartek federalne służby zdrowia USA. Jednak według naukowców z amerykańskich centrów kontroli i zapobiegania chorobom w sezonie 2017/2018 szczepienia przeciw grypie zapewniały jedynie 25-procentową skuteczność w walce ze szczepem dominującym w tym sezonie – H3N2 – i 47-procentową ochronę przed wszystkimi krążącymi szczepami. Innymi słowy, przyjęcie szczepienia może prawie o połowę zmniejszyć szanse na nabycie ciężkiego przypadku grypy.

– Wiadomość jest jeszcze lepsza dla zaszczepionych dzieci. W przypadku dzieci w wieku od 6 miesięcy do 17 lat ogólna skuteczność szczepionki wynosiła 61% – informuje zespół CDC prowadzony przez dr Joshua Doyle’a.

Wyniki są oparte na danych prawie 3 300 przebadanych dzieci i osób dorosłych zgromadzonych do 2 lutego. Jednak najnowsze statystyki agencji pokazują, że sezon w USA i na świecie jeszcze nie osiągnął szczytu. Od 2 lutego grypa jest szeroko rozpowszechniona w 47 stanach USA, a 24 stany przeżywają wysoki poziom tej choroby. Ponadto wzrasta liczba hospitalizacji, co wykazały badania CDC.

– Aktywność grypy stale się zwiększa. Oczekuje się, że obecny sezon grypy potrwa jeszcze kilka tygodni, prawdopodobnie do marca. Dlatego namawiamy każdego, kto nie został jeszcze zaszczepiony, żeby przyjąć szczepienia przeciw grypie. Nie jest za późno. Najczęstszym typem grypy jest wciąż szczep wirusa grypy A H1N1, ale może się on zmniejszać, gdy poziom grypy A H3N2 wzrasta. Oba te szczepy grypy są uwzględnione w tegorocznej szczepionce – komentowała Lynnette Brammer prowadząca krajowy zespół ds. Nadzoru grypy CDC, kiedy statystyki zostały opublikowane w zeszły piątek.

Jak podkreśla CDC, nawet podczas ubiegłorocznego trudnego sezonu, kiedy szczepienia przeciw grypie miały stosunkowo niską skuteczność, uratowały wiele istnień. Szacuje się, że zapobiegły 7,1 milionom chorób, 3,7 mln wizyt lekarskich, 109 tys. hospitalizacji i 8 tys. zgonów. Nawet jeśli szczepienie nie zapobiegnie chorobie, jej przebieg będzie łagodniejszy. Może to oznaczać również mniej powikłań, takich jak zapalenie płuc, które może być śmiertelne, szczególnie dla bardzo młodych i starszych osób.

Źródła: MedicalNews, Lynnette Brammer: Cotygodniowy raport o zachorowalności i śmiertelności z 15 lutego 2019 r.

kup artykuly platne