Wzmożony ruch na granicy z Meksykiem

 

Sekretarz ds. Bezpieczeństwa krajowego Kirstjen Nielsen i pełnomocnik generalny Matthew Whitaker wydają restrykcyjne przepisy azylowe. Administracja Trumpa, powołując się na przeciążony system azylowy, ogłosiła nowe ograniczenia dotyczące osób ubiegających się o azyl na granicy z Meksykiem. Zdaniem ekspertów takie rozwiązanie narusza przepisy imigracyjne.

– W pośpiechu, by powstrzymać wzmożony ruch ubiegających się o azyl, administracja stara się ominąć prawo. Ustawa mówi wyraźnie: osoby fizyczne nie muszą prosić o azyl w procesie azylowym. Każda osoba w Stanach Zjednoczonych musi mieć dostęp do procesu azylowego – ocenia dyrektor wykonawczy American Immigration Council Beth Werlin.

Jak wynika ze statystyk organizacji zbierającej dane na Uniwersytecie Syracuse Transactional Records Access Clearinghouse, od 2011 do 2016 roku przez Meksykanów i Amerykanów z Ameryki Środkowej zostało złożonych 40 tys. wniosków o udzielenie azylu w USA. Współczynnik odrzucenia wyniósł ponad 80% i był znacznie wyższy niż stopa odrzucenia dla osób ubiegających się o azyl z Chin (22%).

kup artykuly platne