Ekolodzy realizują cele polityczne?

 

Większość uczonych na świecie zgadza się, że zmiany klimatu są efektem działań człowieka. Jednak prezydent USA Donald Trump oskarżył naukowców zajmujących się zmianami klimatycznymi o realizowanie „własnych celów politycznych”. Podał również w wątpliwość, czy ludzie są odpowiedzialni za wzrost temperatury na Ziemi choć – jak zaznaczył – nie wierzy że same zmiany klimatu są mistyfikacją.

Komentarze prezydenta to część godzinnego wywiadu dla CBS, który opublikowano mniej niż tydzień po tym, jak naukowcy zajmujący się klimatem wezwali do powstrzymania wzrostu temperatury na planecie. W zeszłym tygodniu raport Międzyrządowego Zespołu ds. Zmian Klimatu (IPCC) – wiodącego międzynarodowego organu oceniającego zmiany klimatu – ostrzegał, że świat zmierza w kierunku wzrostu temperatury o 3°C.

Naukowcy twierdzą, że naturalne wahania temperatury są zaostrzane przez działalność człowieka. Jak przekonują, już obecnie spowodowały one globalne ocieplenie klimatu o średnio 1°C w stosunku do ery przedprzemysłowej. W dokumencie stwierdzono także, że osiągnięcie zakładanego celu w postaci utrzymania poziomie temperatury 1,5°C powyżej tej sprzed epoki przemysłowej będzie wymagać „szybkih, dalekosiężnych i bezprecedensowych zmian we wszystkich aspektach życia współczesnego społeczeństwa”.

W kwestii samych zmian klimatycznych prezydent USA poddał w wątpliwość wszelkie wyliczenia uczonych, mówiąc, że naukowcy „mają w nich bardzo duży interes polityczny”.

– Nie sądzę, że to mistyfikacja, myślę, że temperatura naprawdę rośnie, ale raczej nie z winy człowieka. Nie mam zamiaru tracić bilionów dolarów i likwidować miejsc pracy z powodu domysłów – dodał Donald Trump.

Warto zaznaczyć, że podczas kampanii w 2016 roku Trump stwierdził że zmiany klimatu to „mistyfikacja”. Jednak od czasu objęcia urzędu unikał zajęcia stanowiska w tej sprawie. Mimo to zapowiedział, że USA wycofają się z porozumienia w sprawie zmian klimatycznych w Paryżu, które zobowiązuje 187 innych krajów do obniżenia globalnego wzrostu temperatur. Powodem takiej decyzji ma być chęć wynegocjowania nowej, „sprawiedliwszej” umowy, która nie zaszkodzi amerykańskim przedsiębiorstwom i pracownikom.

kup artykuly platne