Ukrył łącznie 413 mln dolarów

 

Jak poinformował dziennik New York Times, władze stanu Nowy Jork wszczęły dochodzenie w związku z możliwością naruszenia prawa podatkowego w zeznaniach podatkowych Donalda Trumpa i jego rodziny. Dziennikarze gazety twierdzą, że „pierwszy milion dolarów”, który obecny prezydent USA pożyczył od swojego ojca na rozpoczęcie biznesu, nie został odpowiednio rozliczony.

Prezydent USA otrzymał od rodziców kwotę równą obecnym 423 mln dolarów. Przy transferze tych środków w latach 90. stosowano wątpliwe interpretacje podatkowe, z oszustwem włącznie. Przed śmiercią ojciec Donalda Trumpa przekazał swoim dzieci w formie darowizny majątek o wartości miliarda dolarów. Podatek od takiej kwoty powinien był wynieść 55%, czyli 550 mln dolarów. W rzeczywistości jego dzieci zapłaciły fiskusowi tylko 52 mln dolarów, czyli zaledwie 5%. To właśnie Donald Trump miał pomagać rodzicom unikać wysokich podatków – pisze New York Times.

Jak potwierdza rzecznik Departamentu Podatków i Finansów stanu Nowy Jork James Gazzale, instytucja „bada zarzuty zawarte w artykule i prowadzi energiczne działania”. Zasadności oskarżeń o oszustwo zaprzecza jednak Biały Dom.

– Twierdzenia dziennika są mylące. Wiele dziesięcioleci temu federalny urząd podatkowy przejrzał i podpisał te transakcje – skomentowała rzeczniczka Białego Domu Sarah Sanders.

kup artykuly platne