Należała do bandy Charlesa Mansona

 

Kalifornijska komisja ds. zwolnień warunkowych wyraziła zgodę na opuszczenie więzienia przez 69-letnią Leslie Van Houten, należącej do bandy Charlesa Mansona – jednego z najbardziej brutalnych morderców XX wieku. Odsiaduje ona wyrok dożywocia za udział w brutalnym zabójstwie. Pomimo związku bandy Charlesa Mansona z morderstwem żony Romana Polańskiego Sharon Tate, Leslie Van Houten nie została skazana za udział w tej zbrodni.

Zgoda na zwolnienie warunkowe została wydana po trzykrotnych próbach podejmowanych przez skazaną regularnie od 2016 roku. Poprzednie starania o opuszczenie więzienia blokował ówczesny gubernator stanu Kalifornia – Jerry Brown. Jak twierdził, z uwagi na udział w wyjątkowo brutalnej zbrodni i bezpieczeństwo społeczeństwa należąca do bandy Charlesa Mansona Leslie Van Houten powinna pozostać w więzieniu. Trzeci wniosek o zwolnienie warunkowe rozpatrzy jego następca, Gavin Newsom.

Kobieta należąca do bandy Charlesa Mansona za udział w brutalnym zabójstwie Leno i Rosemary LaBianca – bogatego małżeństwa w Los Angeles – do którego doszło w sierpniu 1969 roku, została początkowo skazana na karę śmierci, ale po apelacji w 1978 roku wyrok zmieniono na dożywotnie pozbawienie wolności. Jak podkreślają prawnicy skazanej, w więzieniu zachowuje się ona wzorowo. Dodatkowo przyznała się do winy i wielokrotnie wyrażała skruchę. Również Leslie Van Houten zapewniała, że chce normalnie żyć.

kup artykuly platne