Wszystko po to, by dostarczyć przesyłki na czas

 

Z powodu napiętego grafiku i braku postojów kierowcy Amazon są zmuszani do sikania do butelek, łamania ograniczeń prędkości i znaków drogowych. Mają być również zastraszani przez swoich szefów. Jeden z pracowników twierdził nawet, że nakazano mu wypisanie się ze szpitala po tym, jak drzwi ciężarówki przytrzasnęły jego rękę, powodując ciężkie obrażenia. Inni skarżyli się na obniżenie pensji i brak czasu na postój. Wszystko po to, aby dostarczyć przesyłki na czas.

– Ta praca jest brutalna. Kierowcy nie mają czasu na postój, muszą przez cały czas sikać do butelek w swoich furgonetkach – miał powiedzieć w wywiadzie dla Business Insider jeden z menedżerów firmy kurierskiej z siedzibą w New Jersey.

Amazon zatrudnia firmy kurierskie online, a wszystko, czego wymaga, to posiadanie furgonetki i ubezpieczenia. Na swojej stronie internetowej firma, która niedawno została wyceniona na 77 miliardów funtów, pisze: „Rozpocznij swoją działalność za zaledwie 10 tys. dolarów. Doświadczenie w logistyce nie jest wymagane”. Cały proces rejestracji nowej firmy kurierskie może trwać zaledwie 4 tygodnie, podczas których jest ona wprowadzana do systemu i przypisywana do konkretnych tras.

Mniej optymistycznie wygląda to dla pracowników. Firmy kurierskie płacą kierowcom stałą stawkę w wysokości od 125 do 150 dolarów dziennie lub od 13 do 15 dolarów na godzinę. Każda trasa dla pojedynczego kuriera ma przeciętnie obejmować około 200-300 paczek, jednak pracownicy twierdzą, że w szczytowym okresie liczba ta może wynosić nawet 400. Amazon zapewnia także urządzenia elektroniczne nazywane „królikami”, których kierowcy używają do skanowania każdej paczki i nawigacji w terenie.

kup artykuly platne