Efekty szczytu dot. walki z pedofilią

 

Papież Franciszek w niedzielę przysiągł, że skonfrontuje się z katolickim skandalem seksualnym z udziałem duchownych Kościoła katolickiego, wzywając kapłanów do kierowania się „świętą bojaźnią Boga” i wspierania ofiar wykorzystywania seksualnego.

– Kościół dołoży wszelkich starań, aby uczynić wszystko, co jest konieczne, by postawić przed sądem każdego, kto popełnił takie zbrodnie. Kościół nigdy nie będzie starał się uciszyć lub nie potraktować poważnie żadnego przypadku – złożył przysięgę Papież Franciszek grupie około 190 biskupów katolickich i przełożonych zakonnych, których wezwał do Rzymu na szczyt dot. walki z pedofilią.

Skandal związany z wykorzystywaniem seksualnym wstrząsnął kościołem, gdy dziennikarze i prokuratorzy odkryli setki przykładów kapłanów maltretujących dzieci i kontynuujących swoją posługę. W ubiegłym tygodniu papież Franciszek odsunął byłego amerykańskiego kardynała Theodora McCarricka, po tym, jak urzędnicy Watykanu uznali go winnym przestępstw seksualnych przeciwko nieletnim i dorosłym. Po sprawozdaniu wielkiej ławy przysięgłych, ujawnionym w ubiegłym roku, skazano 300 nieuczciwych księży w Pensylwanii w USA.

Papież Franciszek mówi, że to nie jest tylko problem w USA, Europie czy gdzie indziej. Problemem jest kultura duchowna, która chce chronić instytucję nawet kosztem osób, które zostały skrzywdzone – komentował James Bretzke, profesor teologii na Uniwersytecie Marquette przed szczytem dot. walki z pedofilią w zeszłym tygodniu.

Przemawiając do starszych przywódców kościoła, papież zaproponował w niedzielę ośmiopunktową przysięgę, wzywając do zmiany mentalności w sprawie przypadków wykorzystywania seksualnego. Jak zapewnił, Kościół będzie starał się rozwiązać problem powszechnego wykorzystywania dzieci przez członków rodziny, trenerów, nauczycieli i innych krewnych.

– Musimy jednak wyjaśnić, że chociaż zło dotkliwie wpływa na nasze społeczeństwa jako całość, to zło nie jest w żaden sposób mniej monstrualne, gdy dokonuje się w kościele. Brutalność tego ogólnoświatowego zjawiska staje się jeszcze bardziej poważna i skandaliczna w Kościele, ponieważ jest całkowicie niezgodna z jej moralnym autorytetem i etyczną wiarygodnością – zapewnił Franciszek w oświadczeniu wydanym przez Watykan.

Źródło: USA Today

kup artykuly platne