Papież Franciszek chce konkretów

 

Papież Franciszek podczas pierwszego w historii Kościoła szczytu dot. walki z pedofilią w Kościele i ochrony nieletnich zaapelował o oczyszczenie i „leczenie ciężkich ran, które skandal pedofilii spowodował tak u najmłodszych, jak i wierzących”. W czterodniowym wydarzeniu, w którym biorą udział przewodniczący episkopatów z całego świata, zwierzchnicy katolickich Kościołów wschodnich i przełożeni generalni zakonów, uczestniczy również wiceprzewodniczący Konferencji Episkopatu Polski arcybiskup Marek Jędraszewski.

– W obliczu plagi wykorzystywania seksualnego nieletnich, którego sprawcami byli ludzie Kościoła, postanowiłem wezwać was, patriarchów, kardynałów, arcybiskupów, przełożonych zakonów i odpowiedzialnych, abyśmy wszyscy razem wsłuchali się w Ducha Świętego i z uległością słuchali też wołania najmniejszych, którzy proszą o sprawiedliwość. Na naszym spotkaniu spoczywa ciężar odpowiedzialności duszpasterskiej i kościelnej, która zobowiązuje nas do tego, by dyskutować razem, w sposób synodalny, szczery i pogłębiony, jak uporać się z tym złem, które dręczy Kościół i ludzkość. Święty Lud Boży patrzy na nas i oczekuje od nas nie prostego i łatwego do przewidzenia potępienia, lecz opracowania konkretnych i skutecznych kroków – mówił papież Franciszek w wystąpieniu inaugurującym obrady.

Jak zaznaczył papież, szczyt dot. walki z pedofilią w Kościele i ochrony nieletnich, który przewiduje również wystąpienia ofiar wykorzystywania seksualnego, to początek drogi w duchu „szczerej i jasnej wypowiedzi, odwagi i konkretności”.

– Proszę Ducha Świętego, by nas wspierał w tych dniach i pomagał nam przekształcić to zło w szansę na uświadomienie i oczyszczenie. Niech Maryja Dziewica oświeca nas, byśmy starali się uleczyć ciężkie rany, jakie skandal pedofilii spowodował tak u najmłodszych, jak i wśród wierzących – wskazywał papież Franciszek.

kup artykuly platne