Rekordowo niski poziom wody

 

Stan wody w Dunaju na trzech odcinkach w środkowych Węgrzech z powodu upałów i suszy rekordowo spadł. Niski stan wody utrudnia ruch statków pasażerskich i przynosi straty dla firm transportowych. Kłopoty nad pięknym, modrym Dunajem zanotowano w miejscowościach Ercsi, Dunafoeldvar i Dunaujvaros, gdzie na czas nieokreślony wstrzymano transport promem o wadze powyżej 3,5 tony.

Z powodu upałów i suszy przedsiębiorstwo spodziewa się niższych przychodów za 8 pierwszych miesięcy roku, w znacznym stopniu z powodu trudności w dostawach rzecznych ze względu na niski stan wody. Przychody mogą być niższe o 1–1,5 mln euro niż w analogicznym okresie roku ubiegłego – ocenił dyrektor ds. transportu towarowego w firmie Fluvius Ferenc Kruppa.

Przewoźnicy na najtrudniejszych odcinkach starają się przeładować towar na kilka mniejszych statków lub przetransportować załadunek drogą lądową.

– Na niektórych odcinkach np. w Niemczech statki nie są w stanie pływać nawet bez żadnego obciążenia, a i na Węgrzech z powodu niskiego stanu wody w Dunaju są odcinki, gdzie można wykorzystać tylko 1/3 potencjału transportowego, co jest poniżej progu opłacalności – ocenia prezes Węgierskiego Stowarzyszenia Przewoźników Śródlądowych Attila Bencsik.

Źródło: