Izba Gmin odrzuciła porozumienie

 

Brytyjska Izba Gmin głosowała nad porozumieniem w sprawie Brexitu zaproponowanym przez Theresę May i jej rząd. Projekt umowy wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej poparło 202 posłów, przeciw oddano 432 głosów. Tak znacząca większość sprzeciwiająca się propozycji rządowej sprawiła, że głosowanie uznano za najwyższą porażkę brytyjskiego premiera w historii krajowego parlamentaryzmu. W efekcie Jeremy Corbyn, przewodniczący opozycyjnej Partii Pracy, złożył wniosek o wotum nieufności dla rządu, który ma być głosowany w środę.

– Z żalem przyjąłem decyzję brytyjskiej Izby Gmin, która odrzuciła umowę Brexitu, określającą warunki wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Umowa Brexitu jest uczciwym kompromisem i jedynym możliwym. Ogranicza szkody wywołane Brexitem dla obywateli i biznesu w Europie – skomentował na Twitterze szef KE Jean-Claude Juncker.

Teraz Theresa May w ciągu 3 dni musi przedstawić Izbie Gmin następne kroki. Może zaproponować powtórzenie głosowania w parlamencie, przedłużenie procedury wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej (zgodnie z art. 50 traktatu), Brexit bez umowy,  organizację kolejnego referendum lub ogłoszenie przedterminowych wyborów parlamentarnych.– Tak naprawdę ok. 75% posłów w Izbie Gmin nie chce Brexitu, ale musi szanować wynik referendum z 2016 roku, w którym większość Brytyjczyków (51,89%) opowiedziała się za opcją wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Dziś społeczeństwo brytyjskie zasadniczo wciąż jest tak samo podzielone, jak było 2 lata temu – komentuje ekspert Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych dr Przemysław Biskup.

kup artykuly platne