W planach odroczenie decyzji

 

Jak podaje „The Telegraph”, Brexit może opóźnić się co najmniej o 2 miesiące w porównaniu do założeń brytyjskiej premier Theresy May. Co więcej, zdaniem gazety „The Guardian” liderzy krajów UE zamierzają rozważyć odroczenie decyzji o wystąpieniu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej nawet o 2 lata.

– Przewodniczący KE i premier Wielkiej Brytanii zgodzili się co do potrzeby przyjęcia konkluzji w tych pracach przed szczytem unijnym, który odbędzie się 21 marca. W trakcie spotkania przywódcy osiągnęli dobre postępy w kwestii politycznej deklaracji dotyczącej wystąpienia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej, prac nad alternatywnym rozwiązaniami w sprawie Brexitu oraz dodatkowych gwarancji jeśli chodzi o tzw. backstop w sprawie Irlandii Północnej. We wtorek główny unijny negocjator ds. Brexitu Michel Barnier spotka się w Brukseli z przedstawicielami brytyjskich władz. Instytucje UE są dobrze przygotowane do działania i szybkiego podejmowania decyzji, kiedy jest to potrzebne – komentowała rzeczniczka Komisji Europejskiej Mina Andreewa w czasie spotkania z dziennikarzami w Brukseli.

W połowie stycznia parlament Wielkiej Brytanii odrzucił wynegocjowaną przez rząd i UE porozumienie w sprawie wystąpienia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej, apelując do rządu o wprowadzenie zmian w kontrowersyjnym mechanizmie backstopu. Obecnie brytyjska premier Theresa May negocjuje ustępstwa ze strony UE, by doprowadzić do kolejnego głosowania w parlamencie nad Brexitem na podstawie porozumienia lub wystąpieniu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej bez porozumienia. Jeśli rządowi nie uda się uzyskać poparcia dla umowy z UE w brytyjskim parlamencie, Wielka Brytania automatycznie opuści Wspólnotę bez umowy na mocy procedury opisanej w art. 50 traktatu o UE o północy z 29 na 30 marca.