Narodowy program dla zdrowia i oszczędności

 

Tysiące Brytyjczyków przeżyje październik bez alkoholu w ramach programu „Go Sober”, zorganizowanego przez Macmillan Cancer Support. Organizacja sugeruje, że oprócz oszczędzania sporej sumy pieniędzy uczestnicy mogą również czerpać korzyści zdrowotne, takie jak dobry sen bez chrapania i zwiększony poziom energii.

Podobnych korzyści spodziewają się osoby biorące udział w wydarzeniu organizowanym przez Alcohol Concern nazywanym „Suchy Styczeń”, które jest czymś w rodzaju corocznego rytuału oczyszczenia po okresie świątecznych i sylwestrowych ekscesów. Według sondażu YouGov, w styczniu 2017 roku na abstynencję zdecydowało się aż 5 milionów Brytyjczyków.

Kiedyś uważano, że picie w małych ilościach jest nieszkodliwe, a może nawet korzystne, ale ostatnie badania zdają się temu przeczyć. Jedne z analiz opublikowane w The Lancet sugerowało, że nie ma bezpiecznego poziomu spożycia alkoholu – im więcej pijesz, tym większe jest ryzyko wystąpienia różnych chorób. Nic więc dziwnego, że wiele osób decyduje się na abstynencję przynajmniej przez kilka tygodni w roku.

Problem polega na tym, że ludzie zwykle decydują się miesiąc październik bez alkoholu w ramach noworocznych postanowień. Oznacza to, że mają tendencję do częstszego wykonywania ćwiczeń fizycznych i jedzą zdrowiej, co utrudnia stwierdzenie, czy sama rezygnacja z alkoholu przynosi korzyści zdrowotne. Aby ostatecznie odpowiedzieć na to pytanie, autorzy popularnonaukowego programu BBC „Trust Me, I'm a Doctor” (współpracujący z naukowcami z University College London i Royal Free Hospital) postanowili przeprowadzić testy w bardziej kontrolowanych warunkach.

– Na okres badania wybraliśmy lipiec (to popularny miesiąc imprez i grillowania). Podzieliliśmy 26 ochotników na 2 grupy. Jedna z nich całkowicie zrezygnowała ze spożycia alkoholu, druga spożywała go w normalny sposób. Zostali oni poddani pełnej kontroli zdrowia na początku i na końcu miesiąca, w tym także badaniom ciśnienia krwi i kondycji wątroby. Końcowe badania pokazały, że wyniki wszystkich osób, które zrezygnowały ze spożycia alkoholu, były lepsze. Zmniejszyła się zawartość tłuszczu w wątrobie i ogólna masa ciała, a jakość snu i koncentracja uległy poprawie – wynika z raportu.

Efekt ten był wyraźniejszy wśród osób, które zwykle piły około 14 jednostek alkoholu tygodniowo, co odpowiada około 6 kieliszkom wina lub kuflom piwa.

– Po 4 tygodniach czułam się jak inna osoba. Mam teraz znacznie więcej energii. Udało mi się schudnąć i obecnie nie mogę znieść zapachu alkoholu – mówi Kathy, jedna z badanych osób po zakończeniu miesięcznej abstynencji.

kup artykuly platne