90% Brytyjczyków niezadowolonych

 

Jak wynika z sondażu przeprowadzonego dla telewizji Sky News na reprezentatywnej grupie 1189 osób, aż 90% mieszkańców Wielkiej Brytanii uważa negocjacje dotyczące wystąpienie Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej za narodowe upokorzenie, choć zaledwie 7% ankietowanych winą za taki stan rzeczy obarcza UE. 7% badanych nie dopatruje się w obecnej sytuacji kryzysu politycznego, zaś 3% – nie ma zdania.

Badanie udowadnia, że największe grupy wyborców winnych obecnego stanu osiągania porozumienia ws. Brexitu doszukują się w rządzie brytyjskiej premier Theresy May (34%) i wśród posłów zasiadających w Izbie Gmin (26%). Prawie co czwarty uczestnik sondażu (24%) uważa natomiast, że wina rozkłada się po równo na wszystkie strony, które doprowadziły do kryzysu politycznego w sprawie wystąpienia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej.

Co więcej, ankietowani uważają, że w razie braku jednomyślnych ustaleń, dotyczących wystąpienia Wielkiej Brytanii z UE z porozumieniem lub przedłużenia Brexitu, a także bez względu na przyjętą w ubiegłym tygodniu przez Izbę Gmin Wielkiej Brytanii uchwale przeciw wyjściu państwa z UE bez umowy, kraj powinien automatycznie opuścić UE o godzinie 0.00 w nocy z 29 na 30 marca.

kup artykuly platne