Brexit się opłacał?

 

Brytyjski rząd obiecał Nissanowi aż 80 mln funtów (104 mln euro), starając się uspokoić japońskiego producenta samochodów o przyszłość jego brytyjskich operacji po głosowaniu w sprawie Brexitu. Oferta została zawarta już w liście od sekretarza biznesowego Grega Clarka do byłego prezesa Nissana Carlosa Ghosna z dnia 21 października 2016 roku. W piśmie tym podano, że wsparcie ze strony Wielkiej Brytanii jest uzależnione od zbudowania przez Nissana dwóch modeli w Anglii.

List, który został opublikowany przez brytyjski rząd, od dawna był przedmiotem spekulacji. Wcześniej rząd odmówił podania informacji na temat uregulowania umów z Nissanem, budząc obawy, że specjalna transakcja została podjęta, aby zapewnić ciągłe inwestycje w gigantyczną fabrykę firmy w Sunderland. Jak się okazuje, Clark napisał w liście, że wsparcie dla producenta samochodów będzie priorytetem podczas negocjacji w sprawie Brexitu i że zapewnił Nissana o możliwości kontynuacji eksportu samochodów do Unii Europejskiej i z jej terenów.

Nissan w niedzielę podważył plany budowy X-Trail w Sunderland, powołując się na niepewność związaną z Brexitem jako jedną z przyczyn tej decyzji. Jak stwierdzono, wciąż nie ma jasności co do sposobu, w jaki firmy w Wielkiej Brytanii będą handlować z największym rynkiem eksportowym w kraju po 29 marca. Producent samochodów potwierdził jednak w poniedziałkowym oświadczeniu, że list wskazuje na ciągłą chęć wspierania inwestycji Nissana w Wielkiej Brytanii.

– List nie jest już wrażliwy pod względem handlowym, ponieważ nie zawiera niczego, co nie zostało wcześniej publicznie ujawnione, a projekty wymienione w liście uległy zmianie – napisano.

Brytyjski rząd próbuje wypracować kompromis z Unią Europejską, ale firmy coraz bardziej obawiają się, że Wielka Brytania może zdecydować się na Brexit bez porozumienia. Nieuregulowane wyjście może być katastrofalne dla firm takich jak Nissan, które polegają na terminowej dostawie części z terenów Europy.

Według publicznej bazy danych prowadzonej przez Komisję Europejską, Nissan otrzymał od rządu Wielkiej Brytanii dotacje o wartości 61 mln funtów GBP (80 mln dolarów) w czerwcu 2018 roku. Potwierdził to również Nissan w oświadczeniu, wskazując, że „przyjął formalną ofertę od rządu Wielkiej Brytanii, która zapewniła wsparcie finansowe dla szeregu różnych projektów w zakładzie w Sunderland”.

– W dalszym ciągu cieszymy się otwartym dialogiem z rządem Wielkiej Brytanii i omawiamy z nim wszelkie implikacje związane z tym wsparciem – dodano w oświadczeniu.

Źródło: CNN Business

kup artykuly platne