Izba Gmin wyraża się jasno

 

Jak oceniła brytyjska premier Theresa May, wtorkowy wynik głosowań w sprawie Brexitu w Izbie Gmin sugeruje, ze istnieje droga prowadząca do przegłosowania przez parlament porozumienia o wystąpieniu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej, o ile pojawią się ustępstwa ze strony UE.

Izba Gmin jasno wyraziła się, czego oczekuje, aby móc poprzeć umowę wystąpienia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Większość posłów powiedziała, że poparłaby tę umowę ze zmianami odnośnie do mechanizmu backstop wraz z rozwiązaniami, które uwzględniają obawy dotyczące roli parlamentu ws. negocjacji przyszłego partnerstwa. (...) Jest jasne, że istnieje droga, która może doprowadzić do wystarczającej i zrównoważonej większości w tej Izbie Gmin, pozwalającej na wyjście z UE za porozumieniem. Opierając się na tym mandacie, będziemy teraz próbowali uzyskać prawnie wiążące zmiany – skomentowała brytyjska premier Theresa May.

Jednocześnie zaznaczyła, że taka zmiana nie będzie prosta. Jednak – zgodnie z planem brytyjskiej premier – projekt całej umowy z ewentualnymi ustępstwami UE ma zostać poddany drugiemu głosowaniu „tak szybko, jak to możliwe”. To istotne, ponieważ wynik głosowania przez parlament jest jednoznaczny z przyznaniem Theresie May mandatu do renegocjacji umowy wyjścia z UE.

kup artykuly platne