Najważniejszy pokój królowej Elżbiety?

 

Pałac Buckingham ma 775 pomieszczeń, w tym 188 pokoje dla personelu, 92 biura, 78 łazienek, 52 sypialnie królewskie i gościnne oraz 19 pokoi wykorzystywanych do celów administracji państwowej. Spośród nich jest jednak jeden najważniejszy: Pokój 1844. To właśnie tam królowa Elżbieta i rodzina królewska często przyjmują swoich najwybitniejszych gości, jak Obamowie, prezydent Chin Xi Jinping i Angelina Jolie.

Pokój jest otwierany dla publiczności, na prywatne spotkanie rady, a nawet na posiłek. W tym tygodniu Królowa Elżbieta zorganizowała lunch dla zróżnicowanej grupy, w tym pierwszego księcia Yorku, architekta Sir Davida Adjaye i Felicity Aston – kobiety, która przeszła Antarktydę w pojedynkę. W pokoju jest również filmowana doroczna mowa bożonarodzeniowa królowej.

– Kiedy królowa jest gotowa na przyjęcie gościa, naciska brzęczyk. Następnie personel rozpoczyna przygotowanie do kolejnej wizyty. W tym właśnie dniu – 23 czerwca – wchodzi przez drzwi ambasador Litwy Oskaras Jusys. Pan Jusys. Po 10 minutach spotkanie w cztery oczy, później do gości dołącza jego pięcioro pracowników, którzy kłaniają się lub dygoczą, gdy są przedstawiani – opisał pokój Andrew Alderson w „The Telegraph” w 2009 roku.

Nazwa „Pokój 1844” pochodzi od roku 1844. Wtedy to miejsce odwiedził rosyjski car Mikołaj I – gość, którego portret wisiał na ścianach. Co ciekawe, w Pałacu Buckingham jest również „Pokój 1855”, nazwany na cześć wizyty państwowej Napoleona III.

– Wnętrze, jest wyłożone XIX-wiecznym niebieskim i złotym jedwabiem, wyposażone w tapicerowane meble Morela i Seddona, portret króla Jerzego IV i Fryderyka, księcia Yorku jako dzieci, a także neoklasyczne biurko słynnego Davida Roentgena, producenta szafek z 1820 roku. Ściany ozdobione są malachitowymi świecznikami i tapetą w kolorze różu, choć nie zawsze tak było: obraz z 1848 roku przedstawia jasnoniebieskie wnętrze – opisuje wnętrze Pałacu Buckingham czasopismo „Rizzoli New York”.

Źródło: The Vogue

kup artykuly platne