Problem odpadów z tworzyw sztucznych

 

Jak twierdzi Brytyjskie Ministerstwo Skarbu, istnieje duże publiczne poparcie dla korzystania z systemu podatkowego w celu zmniejszenia ilości odpadów z jednorazowych tworzyw sztucznych. W konsultacjach społecznych na ten temat wzięło udział około 162 000 osób.

Minister skarbu Robert Jenrick powiedział, że rząd rozważa wszelkie możliwe sposoby, które mogą pomóc skłonić producentów tworzyw sztucznych do wzięcia odpowiedzialności za zanieczyszczenie środowiska. Raporty sugerują nałożenie podatku na producentów, a niektóre jednorazowe produkty z tworzyw sztucznych mogą zostać dodatkowo opodatkowane. Jedna z propozycji dotyczy wprowadzenia podatku od jednorazowych filiżanek do kawy.

Odpowiadając na pytania, które padły w trakcie konsultacji, Ministerstwo Skarbu stwierdziło, że chce promować większe wykorzystanie tworzyw sztucznych pochodzących z recyklingu, jednocześnie zniechęcając do używania tych, które są trudne do przetworzenia – jak niektóre rodzaju plastiku. Pomysłodawcy uważają, że zmniejszony zostanie popyt na artykuły jednorazowego użytku, w tym kubki na kawę i pudełka na wynos.

– Byłem zaskoczony ilością wsparcia, które dostałem, a otrzymane informacje zwrotne przydadzą nam się do opracowania planów wykorzystania systemu podatkowego do walki z zanieczyszczeniem środowiska. Nasz obowiązek opuszczenia planety w lepszym stanie niż ten, który zastaliśmy, jest absolutnie jasny, a to, nad czym dziś pracujemy, jest kolejnym ważnym krokiem do zapewnienia czystszej i bardziej ekologicznej przyszłości dla Wielkiej Brytanii – powiedział Jenrick.

Zużycie kubków jednorazowego użytku, w których zwykle podaje się kawę na wynos, w samej tylko Wielkiej Brytanii sięga około 2,5 miliardów rocznie. Wiele z nich nie nadaje się recyklingu, podobnie jak znaczna cześć plastikowych opakowań żywności sprzedawanej w sklepach.