Królowa Elżbieta II i niecodzienne przesłanie

 

Brytyjska królowa Elżbieta II pozostała neutralna we wszystkich sprawach politycznych w ciągu swoich 66 lat na tronie. Jednak w tym roku, 3 miesiące przed tym jak Wielka Brytania ma opuścić UE pośród głębokich podziałów politycznych, w swoim świątecznym wystąpieniu królowa apeluje, by ludzie okazali więcej szacunku tym, którzy mają przeciwne poglądy.

– Nawet przy najgłębszych różnicach traktowanie drugiej osoby z szacunkiem i jako bliźniego jest zawsze dobrym pierwszym krokiem do lepszego zrozumienia – powiedziała królowa.

Elżbieta II przemawiając siedzi przy biurku w Białym Salonie w Pałacu Buckingham, z czarno-białą fotografią jej, księcia Filipa i księcia Karola jako niemowląt. Jest w jedwabnej sukience w kolorze kości słoniowej zaprojektowanej przez Angelę Kelly i ozdobionej złotą broszką z rzeźbionymi ornamentami z rubinów i diamentów zaprojektowanymi przez Andrew Grimę – prezentem od księcia Edynburga w 1966 roku.

We fragmentach swojego telewizyjnego wystąpienia wydanego w poniedziałek przez Pałac Buckingham, 92-latka twierdzi również, że chrześcijańskie przesłanie „pokoju na ziemi i dobrej woli dla wszystkich jest ponadczasowe i potrzebne jak zawsze”. Elżbieta II nigdy nie rezygnuje z postawy politycznie neutralnej – i tym razem nie wspomina bezpośrednio o Brexicie. Jednak jej przesłanie kończy rok, w którym podziały nad tą kwestią poszerzyły się. Dlatego monarchini dodała, że „wiara, rodzina i przyjaźń były źródłem osobistej pociechy i uspokojenia mimo zmian, które zachodziły przez lata”.

W przemówieniu z ubiegłego roku królowa Elżbieta II oddała hołd ofiarom ataku terrorystycznego z Manchesteru i pożaru w Grenfell Tower w Londynie.

Źródło: CNN

kup artykuly platne