Wystąpienie z UE coraz trudniejsze

 

W dniu dzisiejszym w Izbie Gmin Wielkiej Brytanii ma odbyć się kolejne głosowanie dotyczące wystąpienia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Tym razem rozstrzygnie się, czy rząd brytyjskiej premier Theresy May powinien dążyć do przełożenia ustalonej daty Brexitu. Głosowanie to efekt środowych rozstrzygnięć Izby Gmin, która nie wyraziła zgody na wyjście Wielkiej Brytanii z UE bez umowy. Przeciwko takiemu rozwiązaniu głosowało 312 deputowanych, choć 308 zaakceptowałoby takie działanie.

Jak oceniają eksperci, jedną z możliwych nowych dat Brexitu jest koniec maja. Dla innych państw UE oznaczałoby to, że wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się bez udziału posłów z Wielkiej Brytanii, co sprawiłoby zmniejszenie liczby reprezentantów Polski z 52 przedstawicieli do 51. Inny brany pod uwagę termin to koniec czerwca. Takie „techniczne opóźnienie” pozwoliłoby na uregulowanie kontroli granicznej oraz zakończenie procedury ratyfikacji umowy wyjściowej.

Nie jest również jasne, co będzie oznaczało przedłużenie terminu Brexitu dla rządu brytyjskiej premier Theresy May. Izba Gmin może zagłosować nad wnioskiem o wotum nieufności, doprowadzając do powstania nowego rządu, lub nawet kolejnego referendum, w którym mieszkańcy Wielkiej Brytanii ponownie zadecyduję, czy chcą wystąpienia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej.

kup artykuly platne