Bakterie kałowe na ekranach dotykowych

 

Badanie przeprowadzone w 8 restauracjach w Wielkiej Brytanii wykazało, że na wszystkich ekranach dotykowych w McDonald's znajdują się ślady fekaliów. Analizie poddano urządzenia znajdujące się w 6 lokalach gastronomicznych w Londynie i 2 w Birmingham.

– Sami byliśmy zaskoczeni wynikami badania. Te bakterie powodują choroby, które ludzie łapią w szpitalach. Na ekranach dotykowych odkryto również gronkowca. Zmartwiło nas to, bo można się nim łatwo zarazić. Jeśli ktoś dotyka palcami nosa, a potem ekranu, przenosi bakterie. Gdyby dostały się do otwartej rany następnego klienta, byłoby to dla niego groźne, ponieważ mogą powodować zatrucie krwi i zespół wstrząsu toksycznego – wyjaśnia kierownik badań dr Paul Matawele, wykładowca mikrobiologii na London Metropolitan University.

W lokalach gastronomicznych wykryto ponadto bakterie listerii, które powodują poronienia u kobiet w ciąży. Jak wyjaśnia dr Matawele, najczęściej powodują one zakażenia układu moczowego, ale mogą również doprowadzić do groźnej posocznicy. Jak zaznacza, analizy nie są dowodem na to, że urządzenia w McDonald's nie są myte środkami odkażającymi. Jednak taka dezynfekcja nie zawsze jest wystarczająca.

– Ekrany dotykowe są coraz bardziej obecne w naszym codziennym życiu, ale wyniki tych badań dowodzą, że nie powinniśmy jeść bezpośrednio po tym, jak ich używaliśmy – radzi ekspert.

kup artykuly platne