Precyzyjne badania a rak jajnika

 

Yinyin Yuan i jej współpracownicy z Institute of Cancer Research w Londynie zbudowali sztuczną inteligencję, aby sprawdzić różnice w kształcie komórek nowotworowych. Po analizie próbek tkanek 514 kobiet z rakiem jajnika odkryto, że zniekształcone jądra odpowiadają bardziej agresywnej postaci choroby, z przeżywalnością 15% w ciągu 5 lat w porównaniu do 53% w standardowej formie.

– W tradycyjnym badaniu naukowcy bardzo dobrze analizują komórki, ale trudno jest im oszacować różnice. Dodatkowo proces ten zajmuje dużo czasu. Stąd użycie sztucznej inteligencji – wyjaśnia Yuan.

Jednak – jak wyjaśnia Kevin Elias z Dana-Farber Cancer Institute w Bostonie – dotychczasowy test ma ograniczone zastosowanie. W efekcie umożliwia stwierdzenie, jaki pacjent ma wynik, ale nie pozwala na zaproponowanie alternatywnego leczenia, co nie jest przydatne.

Sztuczna inteligencja jest coraz częściej wykorzystywana w badaniach nad rakiem. Służy do przesiewania danych pod kątem wzorców, takich jak śledzenie ewolucji guza czy poprawa diagnozy. Yuan i jej zespół mają zamiar w przyszłości wykorzystać sztuczną inteligencję, aby przyjrzeć się rakowi opornemu na chemioterapię i opracować bardziej ukierunkowane terapie.

Źródło: arXiv, DOI: arxiv.org/abs/1806.06970

kup artykuly platne