Brexit zmieni zasady podróży?

 

Jak stwierdziła Komisja Europejska, obywatele Wielkiej Brytanii będą mogli podróżować po UE bez wiz podczas pobytu do 90 dni w ciągu każdego 180-dniowego okresu, o ile warunek ten będzie odwzajemniony dla obywateli UE. Dyrektor wykonawczy UE zaproponował nawet, aby Brytyjczycy mogli odwiedzać UE bez wiz, nawet przy braku umowy ws. Brexitu. Jednak wiceprezydent UE Frans Timmermans powiedział, że umowa jest preferowanym rozwiązaniem.

– W scenariuszu, w którym Wielka Brytania opuszcza UE bez umowy, będzie to obowiązywało od 30 marca 2019 roku. Jeśli jednak umowa zostanie zawarta, będzie obowiązywać z końcem okresu przejściowego. Przejście jest obecnie zaplanowane na koniec 2020 roku – mówił na konferencji prasowej w Strasburgu Timmermans.

Jak wyjaśniał, propozycja zmiany rozporządzenia w sprawie wiz, która umożliwia zwolnienie obywateli Wielkiej Brytanii z obowiązku wizowego w przypadku krótkich pobytów w UE po tym, jak prawo UE przestanie obowiązywać, uzależniona jest od zapewnienia wzajemności obowiązku wizowego.

Obecnie obywatele 56 krajów spoza UE mają prawo do odwiedzania Wielkiej Brytanii przez okres do 6 miesięcy bez wiz, ale nie mogą pracować, studiować ani pozostać na stałe w kraju.

kup artykuly platne