Cofnięto ochronę humanitarną

 

Włoscy księża katoliccy angażują się w akty sprzeciwu wobec nowego prawa antyimigracyjnego, które według nich uczynią tysiące ludzi bezdomnymi. Tak zwany „dekret o bezpieczeństwie” zainicjowany przez ministra spraw wewnętrznych Matteo Salviniego wszedł w życie pod koniec listopada. Znosi on włoską kategorię „ochrony humanitarnej” dla imigrantów, którzy nie spełniają surowych kryteriów azylowych kraju lub oczekują odpowiedzi na ich wniosek, jak również ułatwiła ich wydalenie.

Zgodnie z nową ustawą niektórzy migranci stracą swój chroniony status prawny i w rezultacie będą musieli opuścić ośrodki imigracyjne, co pozostawi ich w legalnym niebycie – bez perspektyw na pracę, opiekę zdrowotną czy integrację społeczną. Idąc za Martinem Lutherem Kingiem, co najmniej 3 kapłanów wezwało do „prawa sumienia”.

– Dekret jest niekonstytucyjny i tworzy rodzaj apartheidu pomiędzy Włochami a ludźmi drugiej kategorii, imigrantami. Apeluję o opór cywilny po przykładzie Martina Luthera Kinga. Kiedy prawo jest niesprawiedliwe, ponieważ degraduje jednostkę, moim obowiązkiem jest je lekceważyć – powiedział ojciec Alex Zanotelli, członek misjonarzy Comboni w Weronie.

Zanotelli wystosował petycję wzywającą do nieposłuszeństwa obywatelskiego, prosząc lekarzy, prawników i obywateli, aby traktowali migrantów bez zmian i nie przestrzegali dekretu. Do tej pory pod petycją znalazło się prawie 60 tys. podpisów. Jak przekonuje, dekret popchnie ludzi do organizacji przestępczych, takich jak mafia, która będzie gotowa wykorzystać ich jako tanią siłę roboczą w nielegalnej działalności.

Źródło: CNN