Wybielana mozzarella, stare ryby i toksyczne drewno

 

W raporcie „Agromafie” sporządzonym przez rolniczą organizację Coldiretti oraz Instytut Badań Politycznych, Ekonomicznych i Społecznych Eurispies, ujawniono oszustwa mające miejsce przy produkcji i imporcie żywności we Włoszech. Jak wynika z ustaleń, wśród nieprawidłowości są: wybielanie mozzarelli sodą, podrabianie miodu syropem ryżowym, chemiczne odświeżanie starych ryb, wykorzystywanie mięs z nielegalnego uboju, serwowanie chlebów z pieców opalanych toksycznym drewnem i wyzysk dzieci. Dokument to efekt śledztw i konfiskat prowadzonych przez specjalne komórki porządkowe urzędów do walki z przestępstwami przy produkcji i handlu żywnością.

– Od przystawki do deseru organizacje przestępcze przynoszą na stoły w restauracjach włoskich produkty nielegalne, niebezpieczne i wytwarzane w drodze wyzysku siły roboczej. Obroty gangów, także mafijnych, obecnych w sektorze produkcji i importu żywności we Włoszech szacuje się na ponad 24 mld euro rocznie. Przykładem jest choćby sprowadzany do Włoch ryż z Birmy, który pochodzi z terenów prześladowanej i mordowanej ludności Rohingja – donosi raport.

Spośród oszustw ujawnionych w raporcie wśród składników drugich dań w restauracjach włoskich największe zagrożenie to stare ryby, które są odświeżane przy pomocy substancji cafados – zabronionej mieszanki kwasów organicznych i wody utlenionej, którą łączy się z lodem. Mrożone w nim ryby sprawiają wrażenie świeżych. Autorzy raportu ostrzegają również przed produktami żywności pochodzącymi z nadzorowanego przez mafijne klany nielegalnego uboju zwierząt. Jak wynika z ustaleń, mięso z takich ubojni bez żadnej kontroli sanitarnej trafia do restauracji włoskich.

kup artykuly platne