Linie lotnicze zapłacą kary

 

Zgodnie z decyzją włoskiego urząd ds. konkurencji linie lotnicze Ryanair i Wizz Air zostały ukarane grzywnami w wysokości odpowiednio 3 mln euro i 1 mln euro za wprowadzenie nowej polityki bagażowej. Zdaniem instytucji, zaalarmowanej przez organizacje konsumenckie, przepis pozwalający na bezpłatny przewóz na pokładzie samolotu wyłącznie bagażu mieszczącego się pod siedzeniem to wprowadzenie w błąd pasażerów.

– Wprowadzony do polityki bagażowej 1 listopada 2018 roku przepis dotyczący bagażu jest niewłaściwą praktyką handlową, która wprowadza klientów w błąd w sprawie właściwej ceny biletu, nie wliczając do taryfy podstawowej zasadniczej części kontraktu z przewoźnikiem lotniczym, jaką jest duży bagaż podręczny. Domagając się od 5 do 25 euro dodatkowej opłaty za bagaż podręczny, oba przedsiębiorstwa przeprowadziły w sposób nieprzejrzysty podwyżkę cen biletów – uzasadnił włoski urząd regulacyjny.

Oprócz kary w wysokości 3 mln euro dla linii lotniczych Ryanair i 1 mln euro dla linii lotniczych Wizz Air włoski urząd ds. konkurencji urząd nałożył na przewoźników obowiązek odniesienia się do decyzji w ciągu 60 dni. Wcześniej, w październiku, linie lotnicze zostały przez urząd wezwane do zmiany polityki bagażowej. Jednak ani Ryanair, ani Wizz Air nie zareagowały na ten apel.

kup artykuly platne