Błyskawice chronią żywe komórki

 

Jak wynika z badań naukowców z Tel Aviv University opublikowanych w czasopiśmie „Nature Scientific Reports”, błyskawice mogą chronić żywe komórki ludzkiego organizmu przed skutkami stresu. Towarzyszące burzom atmosferyczne wyładowania elektryczne, które nazywane są rezonansem Schumanna lub falami o skrajnie niskiej częstotliwości ELF – extremely low frequency, to główne źródła promieniowania elektromagnetycznego w historii ziemskiej atmosfery. Na podstawie eksperymentów z komórkami serca izraelscy naukowcy udowodnili ich korzystne działanie na ludzki organizm.

Aby tego dowieść naukowcy z Tel Aviv University poddawali sztucznie wywoływanym falom odpowiadającym częstotliwości błyskawic – od 7,6 do 8 Hz – komórki szczurzego serca. Jak się okazało, to słabe pole z zakresy rezonansu Schumanna spowodowało redukcję spontanicznych skurczy serca, zmianę transportu wapnia i wydzielanie enzymu kinazy kreatynowej, które świadczą o działaniu ochronnym.

– Odkryliśmy, że w kontrolowanych warunkach, pole rezonansu Schumanna powstające dzięki burzom miało wpływ na żywe tkanki. Najważniejszy skutek był taki, że atmosferyczne pole ELF ochraniało komórki przed skutkami stresu. Kiedy komórki doświadczają stresu, np. z powodu niedoboru tlenu, obecne w atmosferze pole wydaje się je chronić przed uszkodzeniami. Może mieć to związek z rolą, jakie pole to odegrało w ewolucji żywych organizmów – wyjaśnia autor badań prof. Colin Price.

kup artykuly platne