Psy upodabniają się do ludzi?

 

Jak donosi „Journal of Research in Personality”, charakter psa kształtują zarówno cechy wrodzone, jak i okoliczności życiowe. Jak odkryli badacze z Uniwersytetu Stanu Michigan w USA, na zachowanie czworonoga, które zmienia się wraz z upływem czasu, ma wpływ charakter właściciela. Co więcej, pozwala on przewidywać jego zachowanie i ocenić jego stan zdrowia, możliwość nawiązania więzi z opiekunem czy szansę na skuteczną tresurę.

Badanie obejmowało wywiady przeprowadzone z właścicielami ponad 1,5 tys. psów z 50 różnych ras. Pytano szczegółowo o charakter psów i oceniano, jak ich zachowanie zmieniało się wraz z upływem czasu i przebiegiem życia. Ponadto wypełniano kwestionariusze dotyczące charakteru właścicieli. Naukowcy udowodnili, że na charakter psa wpływa wiele aspektów, w tym wiek czworonoga, wydarzenia, które mają miejsce w jego życiu, warunki, w jakich żyje, sposób, w jaki jest traktowany, i charakter właściciela. Wyniki pozwoliły również stwierdzić, że charakter psa w dużej mierze oddawał charakter właściciela.

– Oczekiwaliśmy, że charakter psa będzie dość stabilny, bo nie podlega on drastycznym życiowym przemianom, ale okazało się, że zmienia się on dość znacznie. Zidentyfikowaliśmy podobieństwa do właścicieli, optymalny czas na trening, a nawet okres w życiu sprzyjający agresji w stosunku do innych zwierząt – wyjaśnia koordynator przedsięwzięcia prof. William Chopik.

Jak twierdzą badacze, właściciele o usposobieniu ekstrawertycznym mieli psy aktywne, opiekunowie doświadczający często negatywnych emocji – strachliwe, w ludzie ugodowi – podatne na szkolenie.

– Powiedzmy, że adoptujesz psa ze schroniska. Część jego cech będzie uwarunkowana biologiczne i niepodatna na zmianę, ale jeśli umieścisz go w nowym środowisku i dostarczysz mu dużo miłości, rozrywki i spacerów, pies może stać się nieco bardziej zrelaksowany i kontaktowy – przekonuje prof. Chopik.

kup artykuly platne