Wiek przestaje się liczyć?

 

Jak przekonują badacze z amerykańskiego Uniwersytetu w Louiseville, zawarta w czosnku substancja wspomaga zdrowy skład mikrobiomu jelitowego, przez co przeciwdziała problemom z pamięcią związanym z wiekiem. W czasie eksperymentów na myszach naukowcy wykazali, że wchodzący w skład czosnku siarczek allilu poprawia funkcje pamięci u seniorów gryzoni.

– Siarczek allilu prawdopodobnie zwiększa w mózgu ekspresję genu NDNF – czynnik natriuretyczny pochodzenia neuronalnego, który stanowi niezbędny element w procesie konsolidacji wspomnień, a także zapobiega powstawaniu stanu zapalnego w jelitach – wyjaśnia jeden z autorów badania dr Jyotirmaya Behera.

W efekcie myszy 24-miesięczne (w porównaniu do wieku ludzkiego – 56–69 lat) karmione siarczkiem allilu wykazywały lepsze funkcje pamięci krótkotrwałej, długotrwałej i przestrzennej niż gryzonie niepoddawane suplementacji w tym samym wieku. Co więcej, odkryto, że zwierzęta miały bardziej zróżnicowany mikrobiom jelitowy, który został przez badaczy powiązany z funkcjonowaniem pamięci.

– Wyniki naszego badania sugerują, że dostarczanie wraz z dietą czosnku zawierającego siarczek allilu może pomóc w utrzymaniu zdrowego składu mikroorganizmów w jelitach, a także poprawić zdrowie poznawcze u osób w podeszłym wieku – podsumowuje dr Behera.

kup artykuly platne