Deska sedesowa wykryje choroby serca

 

Jak wynika z opisu zamieszczonego na łamach „Journal of Medical Information Research”, naukowcom z Rochester Institute of Technology udało się opracować deskę sedesową, która potrafi dokonywać pomiaru elektrycznej i mechanicznej aktywności serca. Z tego względu podczas wizyty w toalecie jest w stanie dokonać wstępnej diagnozy i ostrzec temu przed chorobą serca – niewydolnością zastoinową – zanim pojawią się jej objawy.

Diagnoza jest możliwa dzięki wyposażeniu deski sedesowej w baterię czujników, które kontrolują elektryczną aktywność serca, a także tętno, ciśnienie krwi, ilość przenoszonego tlenu i objętość wyrzucaną w czasie skurczu serca. Jak przekonują badacze, wynalazek to szansa na zachowanie lepszego zdrowia dla wielu osób narażonych na choroby serca i cierpiących na niewydolność, aby zapobiec sytuacji, gdy ich stan zacznie się pogarszać. Z tego względu zamierzają udostępnić deskę sedesową do sprzedaży szpitalom i pacjentom wypisanym ze szpitali do domu.

– Zwykle w ciągu 30 dni od opuszczenia szpitala 25% pacjentów z zastoinową niewydolnością serca jest ponownie przyjmowanych. Po 90 dniach od wyjścia z kliniki 45% pacjentów do niej wraca. Tymczasem agencja nadzorująca państwowy system ubezpieczeń nakłada na szpitale kary w wysokości 500 tys. dolarów rocznie, jeśli pacjenci z niewydolnością serca są ponownie przyjmowani. Dzięki temu, że wynalazek szybko ostrzeże o zagrożeniu, w większości przypadków zamiast ponownego pobytu w klinice może wystarczyć krótka wizyta u lekarza i zmiana leku – wyjaśnia dr Nicholas Conn, jeden z konstruktorów diagnozującej choroby serca deski sedesowej.

kup artykuly platne