Nowa moda fatalna w skutkach

 


  • Duńscy specjaliści ostrzegają przed stosowaniem u dzieci diety wegańskiej

  • Ich zdaniem może prowadzić do osłabienia mięśni i problemów w obrębie mózgu

  • Stanowisko duńskich lekarzy popiera Polski Instytut Żywności i Żywienia

Lekarze specjaliści z Danii ostrzegają przed stosowaniem diety wegańskiej u dzieci. Jak przekonują, może ona prowadzić nawet do uszkodzenia mózgu.

Teoria o szkodliwości diety wegańskiej wśród dzieci stała się głośna po tym, jak potraw w publicznych stołówkach i w żłobkach w jednym z miast zakazano podawania wegańskich potraw. Jako kontrargument przedstawiany jest półtoraroczny Vilfred, który w swoim życiu nie próbował krowiego mleka, mięsa, serów i jaj. Jak twierdzi jego matka, jej dziecku weganizm nie szkodzi. Z tym poglądem nie zgadzają się specjaliści, którzy wyrażają wątpliwości wobec stosowania diety wegańskiej u dzieci.

Ich zdaniem może ona prowadzić do osłabienia mięśni, padaczki i innych problemów w obrębie mózgu. Jak argumentują lekarze, brak zawartej w produktach pochodzenia zwierzęcego witaminy B12 może prowadzić do nieprawidłowości w pracy układu nerwowego i poważnych schorzeń dziecka. Stanowisko popiera Polski Instytut Żywności i Żywienia, który nie zaleca diety wegańskiej w zbiorowym żywieniu dzieci, ale nie przekreślamy weganizmu w istocie.

kup artykuly platne