Większe ryzyko raka przełyku?

 

Po 10 latach badań naukowcom udało się udowodnić, że picie gorących napojów zwiększa ryzyko raka przełyku. Z tego względu badacze z Uniwersytetu Teherańskiego na łamach czasopisma „International Journal of Cancer” apelują, aby z delektowaniem się ulubioną herbatą lub kawą poczekać po zaparzeniu do czasu, aż napój wystygnie.

Jak wskazują autorzy badań, ewentualny związek istniejący pomiędzy ryzykiem raka przełyku a piciem gorącej herbaty był brany pod uwagę już po opublikowaniu kilku wcześniejszych prac naukowych. Jednak nowe badanie zweryfikowało, że kluczowym czynnikiem ryzyka jest temperatura napoju.

Badanie przeprowadzono z udziałem osób w wieku od 40 do 75 lat. Na początku zmierzono temperaturę pitej herbaty i zanotowano pozostałe zwyczaje, związane z wypijanym napojem. Następnie uczestnicy projektu byli obserwowani przez 10 lat. Jak się okazało, rak przełyku pojawił się  w 317 przypadkach.

– W porównaniu do osób wypijających mniej niż 700 ml napoju dziennie o temperaturze poniżej 60°C, zagrożenie uczestników pijących 700 ml lub więcej herbaty o temperaturze 60°C lub wyższej było aż o 90% większe. Wiele osób lubi pić herbatę, kawę lub inne gorące napoje. Jednakże, według naszego raportu, picie bardzo gorącej herbaty może zwiększyć ryzyko rozwoju raka przełyku. Radzimy więc czekać przed wypiciem, aż gorący napój ostygnie – podkreśla główny autor badania dr Farhad Islami.

kup artykuly platne