Może sprzyjać rozwojowi raka

 

Jak sugerują badania, jedzenie ostatniego posiłku 2 godziny przed pójściem spać działa przeciwnowotworowo i może ograniczać ryzyko raka piersi i prostaty o ok. 20%. W projekcie opisanym na łamach magazynu „International Journal of Cancer” naukowcy z Barcelona Institute for Global Health (ISGlobal) analizowali wpływ pory jedzenia posiłków na zagrożenie nowotworowe.

– Nasze badanie pokazuje, że przestrzeganie dziennego harmonogramu jedzenia obniża ryzyko raka. Ustalenia dowodzą, jak ważne jest uwzględnianie rytmu dobowego w badaniach nad dietą i rakiem. Obecnie zalecenia związane z zapobieganiem nowotworom nie uwzględniają pór posiłków. Ich wpływ mógłby być szczególnie silny kulturach południa Europy, gdzie ludzie często jedzą kolację późnym wieczorem – twierdzi główny autor pracy prof. Manolis Kogevinas.

Jak wskazują autorzy publikacji, rak piersi i prostaty należą do nowotworów, które już wcześniej wiązano z zaburzeniami rytmu dobowego, wynikającymi chociażby z pracy zmianowej. Jednak przeprowadzone przez nich badanie uwzględniło ponad 1 200 przypadków raka piersi, ponad 600 przypadków prostaty i grupę kontrolną w wysokości prawie 900 mężczyzn i ponad 1 300 kobiet.

kup artykuly platne