Jaki jest najlepszy sposób żywienia niemowląt?

 

Kontakt skóra do skóry i pierwsze karmienie piersią to momenty kluczowe zarówno dla mamy, jak i dla jej nowo narodzonego dziecka. Maluch otrzymuje cenny pokarm, który będzie stanowić fundament jego rozwoju i wpływać na jego zdrowie, a między nim a mamą nawiązuje się wyjątkowa więź. Na świecie do piersi przystawianych jest zaledwie 45% dzieci w ciągu pierwszej godziny po narodzeniu, a tylko 40% niemowląt w wieku poniżej 6 miesięcy jest karmionych wyłącznie piersią. Czy istnieje kompleksowe narzędzie pomocne w prawidłowym żywieniu dzieci?

Według statystyk, w 2014 roku w USA piersią przynajmniej raz karmiło dziecko prawie 80% mam. Jednak przez pierwsze półrocze naturalnie karmiło niewiele ponad 20%. Najgorsze statystyki karmienia piersią mają kraje europejskie. W latach 2006–2012 naturalnie karmiło niemowlęta przez pierwszych 6 miesięcy życia jedynie 25% mam. Dla porównania, w Azji wskaźnik wynosi 43%. Najmniej mam karmi piersią w Wielkiej Brytanii – jedynie 1 na 200 mam udaje się utrzymać karmienie piersią do 1. roku życia dziecka. Najlepszymi wynikami w tej kwestii może się za to pochwalić Norwegia – aż 99% mam rozpoczyna karmienie piersią po urodzeniu dziecka, z czego 80% kontynuuje je po 6. miesiącu życia.

Według badań polskich mam, 54% karmi dziecko piersią przynajmniej do 6. miesiąca życia, ale jedynie 6% zgodnie z zaleceniami WHO, a więc wyłącznie piersią w pierwszym półroczu. Okazuje się także, że spośród mam, które nie karmią piersią, większość zakończyła karmienie w ciągu 1. miesiąca życia dziecka. Dlaczego tak jest? Najczęstsze powody zaprzestania karmienia piersią przez Polki to: przekonanie, że dziecko się nie najada, problemy z laktacją oraz niechęć dziecka do ssania piersi.

– Pokarm mamy jest dla dziecka zawsze gotowy, posiada idealny skład oraz temperaturę. Mleko kobiece jest absolutnie najlepsze, wymyśliła je przecież sama natura. Dzięki niemu matka może zapewnić swojemu maluchowi optymalny wzrost i rozwój intelektualny, obniżyć ryzyko nadwagi i otyłości, chorób serca, alergii i wielu innych. Mama z kolei szybciej pozbędzie się kilogramów po ciąży oraz zmniejszy ryzyko zachorowania na raka piersi oraz jajników – zachęca dietetyk prowadząca bloga pozytywnezywienie.pl Maria Brzegowy.

Źródło: Informacja z serwisu infoWire.pl