Przełom w leczeniu nowotworów?

 

Naukowcy z Biocentrum Uniwersytetu w Bazylei odkryli, że koktajl z leków na cukrzycę (metformina) i nadciśnienie (syrosyngopina) może zabić komórki raka. Na podstawie 2-letnich analiz badacze udowodnili, że powszechnie stosowany lek na cukrzycę – w odpowiednio zwiększonych dawkach i wzmocniony lekiem na nadciśnienie – mogą powstrzymać rozwój komórek nowotworowych. Jak ustalono, obumieranie komórek raka jest spowodowane odcięciem im dostaw energii.

– Czynnikiem limitującym dostawy energii jest molekuła NAD+, która odgrywa kluczową rolę w zamianie składników odżywczych w energię. Okazuje się, że zarówno metformina, jak i syrosingopina, hamują regenerację NAD+, ale czynią to na różne sposoby – wyjaśnia główny autor badań Don Benjamin.

Badacze oceniają, że nowa terapia może stać się przełomem w dziedzinie hematologii i onkologii. Jak uznali, terapia CAR-T przeprogramowuje komórki odpornościowe, przez co układ immunologiczny skuteczniej zwalcza komórki raka.

– W ten sposób u niektórych pacjentów można już leczyć m.in. ostre białaczki limfoblastyczne i limfocytowe oraz chłoniaki złośliwe B-komórkowe – wyjaśnia prof. Krzysztof Kałwak z Kliniki Transplantacji Szpiku, Onkologii i Hematologii Dziecięcej we Wrocławiu.

Źródło: Sciencedaily.com

kup artykuly platne