Poleci ją każdy dietetyk medyczny!

 

Wielu miłośników kawy zraża powszechne twierdzenie, że kawa to niezdrowa używka. Choć ten mit jest wciąż powtarzany i uznany niemal za pewnik, ostatnie badania dowiodły, że kawa spożywana z umiarem przynosi wiele korzyści dla zdrowia. Jak wylicza dietetyk medyczny Sandra Ataniel, potwierdzeniem tego stwierdzenia jest ponad 400 tys. przypadków medycznych.

– Każdego dnia na świecie wypija się ok. 3 mld filiżanek kawy. W Polsce na jedną osobę przypada mniej więcej 1–1,5 filiżanki kawy dziennie. Tymczasem autorzy jednego z badań wykazali, że codzienne wypijanie nawet niewielkich ilości kawy może zmniejszać ryzyko śmierci z powodu bardzo wielu chorób, m.in. cukrzycy, udarów, chorób układu krążenia czy układu oddechowego – podkreśla ekspertka.

Co więcej, jak argumentuje dietetyk, kawa uruchamia działanie kofeiny, która sprawia, że jesteśmy bardziej pobudzeni i wzmaga koncentrację. Ma to przełożenie na pamięć długotrwałą oraz demencję.

– Stąd wiele badań potwierdza także pozytywny wpływ kawy na profilaktykę chorób Alzhaimera i Parkinsona. W przypadku choroby Alzhaimera badania pokazują, że wypijanie 3 filiżanek kawy dziennie powoduje, że zachorowalność na tę chorobę może się zmniejszyć o ok. 30%. Najnowsze wyniki badań obalają też mit dotyczący negatywnego wpływu kawy na wątrobę. Osoby, które regularnie piją umiarkowane ilości kawy, mają mniejsze stężenie enzymów wątrobowych we krwi. To zaś przekłada się na funkcje tego organu i na fakt, że u kawoszy stwierdza się mniejszą zachorowalność na nowotwory wątroby – mówi dietetyk medyczny.

kup artykuly platne