Naukowcy poskromili najpopularniejsze mity

 


  • Naukowcy zbadali najpopularniejsze mity i prawdziwe informacje na temat przyczyn raka

  • Weryfikację naukowcy przeprowadzili za pomocą ankiety wśród 1327 osób

  • udowodniono, że świadomość prawdziwych czynników ryzyka raka jest większa niż mitów

Naukowcy z University College London i University of Leeds zbadali najpopularniejsze mity na temat przyczyn raka wśród Brytyjczyków. Wyszli oni z założenia, że ryzyko raka często jest wiązane z rakotwórczymi właściwościami produktów życia codziennego, spośród których wiele to wyłącznie mity. Aby je zweryfikować naukowcy przeprowadzili ankietę wśród 1327 osób.

– Korzystanie z mikrofalówek, napoje z plastikowych butelek czy mieszkanie w pobliżu linii energetycznych – to tylko niektóre z niepotwierdzonych czynników zwiększających ryzyko raka. Uczestnikom zadano pytania na temat potwierdzonych naukowo czynników zwiększających ryzyko raka oraz czynników, które powszechnie uznaje się za przyczyny raka. To niepokojące, że tak wiele osób wierzy w czynniki ryzyka raka, dla których nie ma przekonujących dowodów – wyjaśnia dr Samuel Smith z University of Lee.

Najczęściej wśród prawdziwych przyczyn raka wskazywano stres (43%) i dodatki do żywności (42%). Najpopularniejsze mity na temat przyczyn raka to kuchenki mikrofalowe (19%) i picie z plastikowych butelek (15%).

– Mimo wszystko badanie dowiodło, że świadomość potwierdzonych naukowo czynników zwiększających ryzyko raka jest więc większa niż niepotwierdzonych. Co ciekawe, wzrosła liczba osób wierzących w nieudowodnione przyczyny raka w porównaniu z wcześniejszymi badaniami tego typu. Można domniemywać, że winę za to ponoszą media społecznościowe, w których bardzo często rozprzestrzeniają się tzw. fake news – ocenia dr Smith.

kup artykuly platne