Smaczna walka z objawami depresji

 

Jak wynika z badania opublikowanego w czasopiśmie „Nutrients”, jedzenie orzechów włoskich jest skorelowane u dorosłych osób z mniejszą częstotliwością występowania objawów depresji. Badacze z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Los Angeles udowodnili, że spożywając orzechy włoskie można ograniczyć odczuwane objawy depresji o 26%, a jedząc inne orzechy – o 8% względem osób unikających tego typu produktów.

Aby dowieść tego, jaką rolę odgrywają orzechy w profilaktyce depresji naukowcy przeanalizowali na grupie 26 tys. osób dorosłych z USA dzienne spożycie orzechów włoskich i natężenie objawów depresji, takich jak apatia, problemy ze snem czy trudności z koncentracją. W ten sposób doszli do wniosku, że jedząc przeciętnie 24 gramy orzechów włoskich dziennie badani byli bardziej aktywni, odczuwali większą ilość energii i optymizmu, a także lepszą koncentrację.

Orzechy włoskie badano wcześniej ze względu na ich rolę w utrzymaniu zdrowego układu krążenia i systemu poznawczego. Teraz wykazaliśmy ich związek z objawami depresji. To kolejny powód, dla którego warto je włączać do planu żywieniowego. Orzechy włoskie mogą być szczególnie korzystne dla kobiet, u których częściej diagnozuje się zaburzenia depresyjne – zachęca dr Lenore Arab, koordynująca badania.

kup artykuly platne