Objawy ustępują same

 

Jak wynika z badań belgijskich i australijskich naukowców, objawy przeziębienia (ból gardła, kaszel, zatkany nos, katar, gorączka czy kichanie) ustępują same po upływie tygodnia i nie mają na nie wpływu stosowane domowe metody leczenia czy leki. Z wyliczeń opublikowanych w czasopiśmie British Medical Journal wynika, że najczęściej (6 do 8 razy w roku) chorują dzieci poniżej 12. roku życia. Dorośli zapadają na przeziębienie 2 razy rzadziej – od 2 do 4 razy w roku.

– Brakuje dowodów, aby uznać za skuteczne domowe metody leczenia, takie jak witamina C, cynk, czosnek, preparaty jeżówki purpurowej, chińskie preparaty ziołowe (w tym żeńszeń), probiotyki, miód, aplikowane donosowo kortykosteroidy, leki przeciwwirusowe, inhalacje parą oraz olejek eukaliptusowy. Nie ma magicznych leków, które złagodziłyby objawy przeziębienia i bardzo niewiele terapii lekami bez recepty jest popartych dowodami. Objawy przeziębienia zwykle ustępują samoistnie w ciągu 7–10 dni – przekonują autorzy badania.

Przeprowadzone badanie potwierdza tezy U.S. Food and Drug Administration z 2008 roku, w którym naukowcy ostrzegali przed podawaniem leków przeciwprzeziębieniowych dzieciom poniżej 2 roku życia. Zaleca się wyłącznie podawanie paracetamolu lub ibuprofenu, by obniżyć gorączkę i złagodzić ból. Ponadto warto dużo pić, by uniknąć odwodnienia.

kup artykuly platne