Narażeni na ryzyko złamań?

 

Seniorzy, którzy chodzą na spacery z psami na smyczy, mogą być narażani na znaczące i rosnące ryzyko zranienia – sugerują badania opublikowane w recenzowanym czasopiśmie JAMA Surgery. Naukowcy z University of Pennsylvania stwierdzili, że pacjenci w wieku co najmniej 65 lat, którzy pojawiają się w szpitalach w związku z nagłymi przypadkami, najczęściej mają złamania związane z zerwaniem się psa ze smyczy. Ilość obrażeń to 1 671 w 2004 roku i prawie 4 400 w 2017 roku.

Naukowcy przeanalizowali dane z bazy danych National Electronic Injury Surveillance, która zawiera publiczne, anonimowe dane zarządzane przez Komisję ds. Bezpieczeństwa Produktów Konsumenckich dotyczącą obrażeń zgłoszonych w pogotowiach w USA. Jak się okazało, niemal 80% pacjentów, którzy doznali urazów w latach 2004–2017, to kobiety. Najczęściej dotknięte złamaniem było biodro, a następnie nadgarstek lub ramię. Ponad 28% pacjentów w wyniku tych urazów wymagało przyjęcia do szpitala.

– Dla starszych osób, szczególnie tych żyjących samotnie i o obniżonej gęstości mineralnej kości, ryzyko związane ze złamaniem wskutek wyprowadzaniem psa na spacer na smyczy jest bardzo wysokie – przekonują autorzy badania.

Jak potwierdza dr John Fernandez, ortopeda w Rush University Medical Center w Chicago, urazy odniesione w czasie spaceru z psem leczone są co najmniej raz w tygodniu i zauważył wyraźnie częstsze wśród starszych pacjentów. Naukowcy twierdzą jednak, że lekarze mogą zmniejszać ryzyko złamań zalecając takie środki, jak trening posłuszeństwa dla psów lub sugerowanie mniejszych ras.

Źródło: The New Science

kup artykuly platne