Parlament Europejski promuje kranówkę

 

Pomimo poparcia, które wyrażają posłowie Parlamentu Europejskiego dla wody z kranu, w tej kadencji nie uda się zakończyć prac nad dyrektywą UE, mającą zwiększyć zaufanie obywateli państw członkowskich UE do kranówki. Europosłowie zamierzają zaostrzyć limity obecności niektórych bakterii i pierwiastków, w tym ołowiu, którego ma być w wodzie z kranu o połowę mniej. Pierwsze czytanie nowego aktu prawnego w Parlamencie Europejskim odbyło się w czwartek, jednak konieczne jest jeszcze przeprowadzenie uzgodnień z Radą UE i kolejnych czytań na sesjach plenarnych europarlamentu. Mają one mieć miejsce dopiero w kolejnej kadencji.

– Według Komisji Europejskiej niższe zużycie wody butelkowanej może pomóc zaoszczędzić gospodarstwom domowym w UE ponad 600 mln euro rocznie. Jeśli poprawi się zaufanie do wody z kranu, zmniejszy się ilość odpadów plastikowych z wody butelkowanej. A plastikowe butelki są jednym z najczęściej używanych przedmiotów jednorazowego użytku na europejskich plażach. Często potem niestety trafiają do morza – wyjaśniają posłowie popierający nową dyrektywę.

Jak przekonują przedstawiciele Parlamentu Europejskiego, kraje UE powinny również podjąć działania, które zapewnią powszechny dostęp do czystej wody z kranu w miastach i miejscach publicznych. Przykładem są darmowe fontanny w miejscach, w których jest to technicznie wykonalne. Ponadto zalecane jest wprowadzenie rozwiązań zachęcających do stosowania kranówki w restauracjach, stołówkach i firmach cateringowych – za darmo lub za niską opłatą.

kup artykuly platne