Choroby układu oddechowego drugą przyczyną zgonów

 

Choroby układu oddechowego są na drugim miejscu w grupie przyczyn największej ilości zgonów ludzi na świecie – ocenili eksperci Międzynarodowego Kongresu Europejskiego Towarzystwa Oddechowego w Paryżu. Bardziej śmiertelne są tylko choroby układu krążenia.

– Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) podaje, że choroby układu oddechowego mają aż 4 reprezentantów w pierwszej dziesiątce schorzeń powodujących najwięcej zgonów ludzi. Przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP) jest na trzecim miejscu, infekcje dolnych dróg oddechowych (oskrzeli i płuc) – na czwartym, rak płuca na szóstym, a gruźlica – na dziesiątym. Łącznie choroby te powodują 9 milionów zgonów rocznie – przypominał prof. Guy Joos z belgijskiego Uniwersytetu w Gandawie.

Z tego względu eksperci wskazują, że zdrowie płuc ma istotne znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania całego organizmu, a utrata ich funkcji jest prosta drogą do zaburzeń sercowo-naczyniowych i znacznego skrócenia życia.

– Najważniejszym czynnikiem ryzyka chorób płuc jest wciąż palenie tytoniu. 9 na 10 przypadków POChP i raka płuca ma związek z paleniem – w przeszłości lub obecnie. W ostatnich latach dowiedziono również, że choroby układu oddechowego wywoływane są tez przez zanieczyszczenie powietrza. Czynnik ten dotyczy wszystkich – od najmłodszych dzieci aż po osoby najstarsze – ostrzega prof. Joos.

Źródło: 


kup artykuly platne