Służba zdrowia wspierana akcją crowfundingową

 

Niedawno mianowany minister finansów Zimbabwe Mthuli Ncube umieścił na Twitterze wpis, nawołujący jego zwolenników do udzielenia wsparcia finansowego. Wpis spotkał się w mediach społecznościowych z wieloma reakcjami.

– Wspólnie z zespołem z ministerstwa zdrowia stworzyliśmy nadzwyczajną akcję crowfundingową w celu podjęcia dalszych wysiłków w walce z rozprzestrzenianiem się cholery. Razem możemy wygrać! – napisał minister finansów.

Działania na rzecz walki z cholerą zostały wzmożone we wtorek, gdy po tym, jak ponad 3000 osób zostało zarażonych, rząd ogłosił stan wyjątkowy w stolicy Harare, a policja – zakaz publicznych zgromadzeń. O rozprzestrzenianiu się cholery także poza stolicą poinformował na spotkaniu departamentów rządowych minister zdrowia Obadiah Moyo.

Epidemia cholery w Zimbabwe jest największą klęską od 2008 roku, w której – zgodnie z danymi ministerstwa zdrowia – zmarło 4000 osób, a ponad 40000 zostało poddanych leczeniu. Od początku wybuchu obecnej epidemii zmarło już 25 osób. Na rzecz walki z cholerą ministerstwo zdrowia otrzymało już kilka darowizn i ofert wsparcia od prywatnych organizacji, w tym 10 mln dolarów od Econet Wireless, 100 000 dolarów z Funduszu Prezydenckiego oraz wsparcie logistyczne od Quest Motors.

– Od momentu ogłoszenia wybuchu epidemii otrzymaliśmy pomoc od różnych organizacji i koropracji. Należą do nich firmy lokalne oraz zagraniczne. Jestem podekscytowany wsparciem, które wciąż otrzymujemy – powiedział Moyo.

Komentarze obywateli Zimbabwe w mediach społecznościowych nie były jednak łaskawe. Mieszkańcy zauważają, że opieka zdrowotna w kraju powinna być finansowana z podatków, a nie dodatkowych zbiórek.

kup artykuly platne