Trwają badania nad nowym specyfikiem

   • W krwi warana z Komodo odkryto białka z grupy peptydów antydrobnoustrojowych
  • Są one skuteczne w walce z mikroorganizmami
  • Dalsze badania mogą doprowadzić do opracowania niewystępujących dotąd leków 

Jak donosi Journal of Proteome Research, w krwi warana z Komodo odkryto białka z grupy kationowych peptydów antydrobnoustrojowych (CAMP), które są skuteczne w walce z mikroorganizmami.

To efekt badań prowadzonych przez naukowcom z Uniwersytetu George'a Masona, którzy poddali analizie skład krwi największej żyjącej obecnie jaszczurki. Dzięki swej niespotykanej wśród innych zwierząt wytrzymałości, gad ten nazywany jest smokiem. Badaczom udało się dociec, w czym tkwi tajemnica jego odporności na ekstremalne warunki życia.

Białka z grupy kationowych peptydów antydrobnoustrojowych zostały wyizolowane przez naukowców za pomocą metody, która jest znana jako biopiractwo. Z krwi warana z Komodo wyinkubowali oni ujemnie naładowanymi cząstkami hydrożelowymi naładowane dodatnio cząsteczki interesującej ich substancji. W ten sposób otrzymano 48 potencjalnych próbek, z których 8 następnie zsyntetyzowano.

Siedem z wyizolowanych próbek w testach wykazało skuteczność przeciw dwóm szczepom bakterii – Pseudomonas aeruginosa oraz Staphylococcus ureus. Ostatnia była skuteczna wyłącznie w walce z pierwszą z wymienionych grup mikroorganizmów.

Jak zapowiada zespół badawczy, analizy związków będą kontynuowane. Mogą one bowiem doprowadzić do opracowania niewystępujących dotąd leków, służących w walce z chorobotwórczymi mikroorganizmami.