Odkryto alternatywę dla środków przeciwbólowych

   • Według naukowców z Uniwersytetu w Utah, jad ślimaka może uśmierzać chroniczne bóle
  • Potrafi on blokować ból co najmniej przez 72 godziny
  • Dodatkowo wykazuje również właściwości wpływające prewencyjnie na ból 

Jak wynika z badań przeprowadzonych przez naukowców z Uniwersytetu w Utah, jad ślimaka może uśmierzać chroniczne bóle. Właściwości przeciwbólowych opioidów posiada trucizna Conusa regiusa – niewielkiego gatunku mięczaka, który występuje w okolicach Morza Karaibskiego.

W naturze jad ten używany jest przez ślimaka do polowania. Przeprowadzone eksperymenty wykazały jednak, że RgIA – jedna z substancji wchodzących w jego skład – ma działania blokujące odczuwanie bólu. Wadą specyfiku jest powolne uwalnianie. Jego efekty można bowiem odczuć dopiero po 4 godzinach od podania. Jednak, jak udało się udowodnić, potrafi on blokować ból co najmniej przez 72 godziny i oddziałuje przeciwbólowo również po usunięciu z organizmu. Dodatkowo wykazuje również właściwości wpływające prewencyjnie na ból.

– Chroniczny ból jest trudny w leczeniu. Ten związek może przede wszystkim zapobiegać pojawieniu się bólu oraz pozwolić na opracowanie nowych terapii u pacjentów, u których ból już się pojawił – argumentuje profesor psychiatrii Michael McIntosh, jeden z członków zespołu badawczego.

Specyfik może się okazać bardzo atrakcyjną alternatywą dla opioidów, które potrafią uśmierzyć nawet bardzo silne bole, jednak mają również właściwości uzależniające.