Koncern zapłaci za zmiany dot. leku na epilepsję

   • Competition and Markets Authority nałożyło na Pfizera grzywnę
  • Koncern musi zapłacić 84,2 mln funtów za udział w zawyżaniu cen Epanutinu
  • Przedstawiciele amerykańskiej firmy zapowiadają złożenie odwołania 

Brytyjskie Competition and Markets Authority zdecydowało się nałożyć na koncern farmaceutyczny Pfizer grzywnę w wysokości 84,2 mln funtów za udział w zawyżaniu cen Epanutinu – leku na epilepsję. Koszt jego zakupu wzrósł o 2600 %, co uznano za manipulowanie wartością produktu.

Lek został wynaleziony przez amerykański koncern. Po kilku latach funkcjonowania na brytyjskim rynku prawa do niego nabyte zostały jednak przez rodzimą firmę Flynn Pharma. Natychmiast po transakcji podniosła ona cenę leku z 2,83 funtów na 67,50 funtów za 100 mg, a chwilę później obniżył ją do 54 funtów. Stanowiło to dla nabywców koszt wielokrotnie przewyższający ustanowiony w jakimkolwiek innym kraju europejskim.

Wprowadzone zmiany sprawiły, że wydatki służby zdrowia w Wielkiej Brytanii w ciągu roku wzrosły o 48 mln funtów. Jak uznało Competition and Markets Authority, sprzedaż praw była zabiegiem celowym, który miał uwolnić lek od podlegania prawnym regulacjom cenowym. Z tego względu zarówno Pfizer, jak i Flynn Pharma będą musieli zapłacić karę oraz obniżyć wartość Epanutinu.

Przedstawiciele amerykańskiego koncernu swoje decyzje tłumaczą nierentownością sprzedaży. Zapowiadają również złożenie odwołania.