Czy w tym roku warto się szczepić?

 

Zgodnie ze statystykami w UE rocznie umiera na grypę 17 tys. osób. Ostatniej zimy szczepionkę otrzymało 68,7% personelu National Helth Service, a niektóre fundusze powiernicze zaszczepiły ponad 90% personelu. Ponieważ liczby te są z roku na rok coraz bardziej alarmujące, lekarze i naukowcy apelują o szczepienie się.

– Każdego roku widzę ludzi, którzy z powodu grypy trafiają na oddział intensywnej terapii, a później umierają. To jedna z najczęstszych przyczyn śmierci – ostrzega prof. Anita Simonds, konsultantka w szpitalu Royal Brompton.

Jednak niektórzy ludzie wciąż zadają sobie pytanie: czy szczepionka zadziała? Badania przeprowadzone w tym tygodniu przez Komisję Europejską wykazały rosnący sceptycyzm w odniesieniu do szczepionki przeciw grypie, szczególnie wśród osób młodszych. Podczas gdy ponad 85% Brytyjczyków nadal uważa, że szczepionka jest bezpieczna, we Francji, na Łotwie i w Austrii podobnie myśli mniej niż 60% obywateli. Choć na pytania dziennikarzy udzielane są uspokajające odpowiedzi, że przez szczepionkę nie można się zarazić grypą, a jakośc samej szczepionki jest „znacząco poprawiona i podlega stałej ocenie”, co ogranicza możliwe skutki uboczne, wyjaśnienia nie przekonują sceptyków.

– Skutki uboczne wstrzykiwanej szczepionki zazwyczaj obejmują łagodną gorączkę, bóle mięśni, zmęczenie, bóle głowy, a także reakcje w miejscu wstrzyknięcia, takie jak ból ręki, obrzęk i zaczerwienienie. Są one zwykle łagodne i przemijające. Szczepionka w sprayu do nosa, która jest podawana dzieciom może często powodować katar lub zatkanie nosa, ból głowy, zmęczenie i utratę apetytu . Jednak ocenia się, że około 1 na 10 osób, które otrzymały szczepionkę, może spodziewać się jakiejś reakcji – uspokaja Urząd ds. Regulacji Produktów Leczniczych i Leków (MHRA).

Czy jest ktoś, kto nie powinien się szczepić? Według MHRA, jedyną grupą, której odradza się szczepień, są osoby z poważną reakcją alergiczną na poprzednią dawkę, z ciężką astmą lub słabym układem odpornościowym.

– Miliony ludzi otrzymuje szczepionkę na grypę co roku w całej Wielkiej Brytanii, a dziesiątki milionów – na całym świecie. Co roku słyszymy anegdoty o szczepionce gorszej niż grypa, a także otrzymujemy pojedyncze raporty o ciężkich chorobach po szczepieniu. Takie raporty są zawsze traktowane poważnie, a bezpieczeństwo jest stale sprawdzane. Ale infekcje i choroby naturalnie występujące szczególnie w okresie zimowym mogą pokrywać się z wykonaniem szczepienia i maskować prawdziwe przyczyny gorszego samopoczucia po podaniu szczepionki – przekonuje MHRA.

kup artykuly platne