Kontrowersyjne eksperymenty w Chinach

   • Seria doświadczeń na ludzkich zarodkach w Sichuan University i West China Hospital
  • Eksperymenty na embrionach powstałych w wyniku sztucznego zapłodnienia
  • Odkrycie może zrewolucjonizować walkę z chorobami uznawanymi dotąd za śmiertelne 

Jak donosi serwis New Scientist, badacze z Sichuan University i West China Hospital w mieście Chengdu w Chinach przeprowadzili na ludzkich zarodkach serię eksperymentów z wykorzystaniem służącego do edycji genomu systemu CRISPR-Cas9. Celem doświadczeń było sprawdzenie na ludzkich genach skuteczności modyfikacji genetycznych, które dotąd testowano wyłącznie na zwierzętach.

W pierwszej próbie modyfikacji poddano geny odpornościowe pacjenta chorego na agresywną postać raka płuc. Skuteczność wyniosła jednak mniej niż 1 na 10 komórek, co zapewniło wskaźnik efektywności zbyt niski, aby metoda została uznana za praktyczną.

Na podstawie obserwacji chiński zespół Szpitala Uniwersytetu Medycznego w Guangzhou udoskonalił jednak technologię, która została użyta w eksperymentach na embrionach niedojrzałych komórek jajowych powstałych w wyniku sztucznego zapłodnienia. Zostały one odrzucone w procedurze in-vitro. Były to pierwsze w historii medycyny próby oficjalnych badań zmierzających do korekty ludzkich genów.

Choć doświadczenia przeprowadzono wyłącznie na sześciu zarodkach, badacze sugerują, że uzyskane wyniki są zachęcające i potwierdzają skuteczność naprawy ludzkich genów za pomocą CRISPR-Cas9.

– To wygląda bardziej obiecująco niż w poprzednich dokumentach – komentuje Fredrik Lanner z Instytutu Karolinska w Szwecji.

Jeśli naukowcom z Chin uda się dopracować metodę eliminacji wad genetycznych za pomocą systemu CRISPR-Cas9, pozwoli to na walkę z chorobami genetycznymi uznawanymi dotąd za śmiertelne.