Mały wysiłek bardziej atrakcyjny

   • Zgodnie z wynikami badań, mózg wpływa na to, jak postrzegamy rzeczy osiągane niewielkim wysiłkiem
  • Taki wniosek płynie z eksperymentu, który został przeprowadzony na 52 osobach
  • Badacze przekonują, że tendencja do unikania decyzji wymagającej wysiłku jest nieświadoma 

Naukowcy z Uniwersyteckiego College'u Londyńskiego opublikowali wyniki badań, zgodnie z którymi nasz mózg wpływa na to, jak postrzegamy rzeczy możliwe do osiągnięcia niewielkim wysiłkiem.

– Mózg przekonuje nas, byśmy wierzyli, że nisko wiszący owoc naprawdę jest najbardziej dojrzały. Odkryliśmy, że koszt działania nie tylko wpływa na zachowanie, ale i zmienia percepcję – przekonuje członek zespołu badawczego dr Nobuhiro Hagura.

Taki wniosek płynie z eksperymentu, który został przeprowadzony na 52 osobach w różnym wieku, Ich zadaniem było rozstrzygnięcie, w którą stronę porusza się przesuwająca się ekranie grupa punktów. Odpowiedź mieli oni podać przesuwając rączkę w odpowiednią stronę. Opór towarzyszący przesuwaniu dźwigni w jedną ze stron stopniowo zwiększano, przez co trudniej było nią manipulować. Jak zaobserwowano, uczestnicy eksperymentu unikali wówczas przesuwania rączki w tę stronę, nawet, jeśli mieliby wskazać w ten sposób prawidłowe rozwiązanie.

– Tendencja do unikania decyzji wymagającej większego wysiłku utrzymywała się nawet wtedy, gdy ochotników poproszono, by osąd komunikować na głos. Stopniowa zmiana wysiłku wkładanego w odpowiedź doprowadziła więc do trwałej zmiany w interpretacji bodźców wzrokowych przez mózg, która zaszła automatycznie, bez świadomości czy celowej strategii – komentuje dr Hagura.

Teraz naukowcy zastanawiają się nad wykorzystaniem zaobserwowanej zależności w praktyce codziennej.