Potwierdzono wysoką skuteczność leku

   • W czasopiśmie „The Lancet” opublikowano wyniki badań nad eksperymentalną szczepionką
  • Wirusem Eboli nie zaraziła się żadna z zaszczepionych osób
  • Jeśli lek zdobędzie rekomendację WHO, trafi do użytku jeszcze przed końcem 2017 roku 

W medycznym czasopiśmie specjalistycznym „The Lancet” opublikowano wyniki badań nad eksperymentalną szczepionką, której zadaniem jest ochrona przed wirusem Ebola. W ubiegłorocznych testach w Gwinei, które posłużyły jako materiał do badań, wzięło udział 11 841 osób. 5837 z nich stanowiło grupę badawczą, której podano szczepionkę rVSV-ZEBOV.

Jak udało się zaobserwować, wirusem Eboli nie zaraziła się żadna z zaszczepionych osób w ciągu 10 dni eksperymentu i później. W grupie kontrolnej w tym samym czasie stwierdzono zaś 23 zachorowania.

– Wyniki uzyskaliśmy zbyt późno, by pomóc tym, którzy zmarli podczas ostatniej epidemii Eboli w Zachodniej Afryce. Jednak jak z nich wynika, nie będziemy bezbronni podczas kolejnej epidemii – komentuje autorka badań i zastępca dyrektora generalnego WHO ds. systemów zdrowia i innowacji – dr Marie-Paule Kieny.

Jak wynika z testów, rVSV-ZEBOV nie tylko chroni osoby zaszczepione, ale również niezaszczepione, zwiększając odporność całej grupy. Ponadto są bezpieczne i mogą być podawane także dzieciom powyżej 6. roku życia.

Aktualnie szczepionka została poddana procedurze Emergency Use and Assessment Listing WHO. Jeśli zdobędzie rekomendację, będzie można dopuścić ją do użytku jeszcze przed końcem 2017 roku.