Jak wynika z badań naukowców z Ameryki, Europy i Afryki, gładkie stopy nie są tak zdrowe jak naturalne zgrubienia skórne, powstające wskutek chodzenia boso. Z tego względu sandały, klapki i tenisówki przegrywają w wyścigu o zdrowie z najbardziej tradycyjnym sposobem poruszania się.

Badania dowiodły, że idealnie gładkie stopy nie są stanem naturalnym, a zgrubienia i stwardnienia pojawiające się na piętach wskutek zrogowacenia skóry to efekt ewolucji, który zapewnia stopom ochronę, nie ograniczając jednocześnie chodu i wrażliwości kończyny. W porównaniu do tego naturalnego mechanizmu, buty stopniowo odwrażliwiają stopy i wpływają na funkcjonowanie stawów i mięśni nóg.

infoplanet badania i terapie gladkie stopy sa niezdrowe boso

Nasz gatunek poruszał się boso przez około 200 tys. lat – najstarsze odnalezione przez archeologów buty pochodzą sprzed około 8 tys. lat. W kształcie znanym dziś wierzchnie okrycie stóp to skutek około 300 lat rozwoju rzemiosła szewskiego. Jak zapewniają naukowcy, nie oznacza to, że powinniśmy jako ludzkość zrezygnować z obuwia. Jednak ewolucyjne przystosowanie stopy do chodzenia boso sprawia, że pozbycie się od czasu do czasu butów może przynieść nam pozytywne skutki zdrowotne, wynikające z naturalnej mechaniki ruchu.

– To bardzo zabawne odkrywać to, jak nasze ciała ewoluowały, by dobrze działać. Zmysłowe korzyści chodzenia boso mogą mieć implikacje dla naszego zdrowia, choć trzeba to jeszcze zbadać – wyjaśnia prof. Daniel Lieberman z uniwersytetu Harvarda, specjalizujący się w ewolucji ludzkiej.

Aby dociec, jak zgrubienia skórne na piętach pomagają utrzymywać komfort i równowagę, naukowcy zbadali stopy ponad 100 osób, pochodzących głównie z Kenii. Około 50% uczestników badania większość czasu chodziła boso, pozostała część – nosiła obuwie. Jak się okazało, u ludzi bosych grubość naskórka nie zmniejszyła wrażliwości stopy i możliwości odczuwania podłoża podczas chodzenia, odpowiednio informując mózg o niebezpieczeństwie pod nogami oraz wspomagając utrzymywanie równowagi.

infoplanet badania i terapie gladkie stopy sa niezdrowe boso

– Sugerujemy, by dzieci chodziły boso po wilgotnej trawie, co pozwoli stymulować ich połączenia nerwowe dla potrzeb rozwoju. Chodzenie boso wzmaga naszą wrażliwość i czujność, którą buty ograniczają – radzi należący do zespołu naukowców Thomas Milani z Technische Universität Chemnitz.

W badaniu ustalono ponadto, że korzystanie z butów zmiękcza początkowy efekt kroku, jednak finalnie intensywniej uruchamia ruch stawów i mięśni. Wpływa to na stan bioder i kolan, odczuwany zwłaszcza w dojrzałym wieku.